Smurto ir priekabiavimo prevencijos politika

Smurto ir priekabiavimo prevencijos politika

1.     TIKSLAS:
Politika nustato galimas Smurto ir Priekabiavimo išraiškos formas, UAB „Home Group“ (toliau – Bendrovė) taikytinas Smurto ir Priekabiavimo prevencijos priemones, pranešimų dėl galimo Smurto, Priekabiavimo teikimo ir nagrinėjimo tvarką.
Politikos tikslas – užtikrinti darbuotojams sveiką ir saugią darbo aplinką, skatinti darbuotojus prisidėti prie Smurto ir Priekabiavimo prevencijos, pagarbos ir darbo kultūros ugdymo.

2.     TAIKYMO SRITIS:
Politika taikoma visiems be išimties Bendrovės darbuotojams, nepriklausomai nuo jų užimamų pareigų, darbo sutarties rūšies ar kitų aplinkybių.
Su Politika yra supažindinami visi Bendrovės darbuotojai bei naujai priimami darbuotojai.
Atsakomybė pagal galiojančius teisės aktus.

3.     TERMINAI IR APIBRĖŽIMAI:
Politika parengta, vadovaujantis Lietuvos Respublikos darbo kodekso, Lietuvos Respublikos darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo nuostatomis, Bendrovėje galiojančiomis Darbo tvarkos taisyklėmis, Lygių galimybių politika, Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos parengtomis rekomendacijomis.
Šioje Politikoje vartojamos toliau pateiktos sąvokos, sutrumpinimai ir apibrėžimai:
Darbo tvarkos taisyklės – Bendrovės darbo tvarkos taisyklės – tai vidaus dokumentas, apibrėžiantis Bendrovės darbo etikos principus, elgesio normas, vidaus procedūras ir darbo tvarkos reikalavimus, taikomas visiems Bendrovės darbuotojams.
HR atstovas – darbuotojas atsakingas už personalo apskaitą Bendrovėje
Politika – Smurto ir priekabiavimo prevencijos politika.
Nukentėjusysis – Asmuo, kurio atžvilgiu buvo naudotas / galimai naudotas Smurtas, ir / ar Priekabiavimas.
Pranešimas – Asmens rašytinis kreipimasis (laisvos formos) dėl galimo Smurto ir / ar Priekabiavimo jo ar kitų asmenų atžvilgiu.
Priekabiavimas – Nepageidaujamas elgesys, kai lyties, rasės, tautybės, pilietybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų, amžiaus, lytinės orientacijos, negalios, etninės priklausomybės, religijos pagrindu, sveikatos būklės, ketinimo turėti vaiką (vaikų), įvaikį (įvaikių), globotinį (globotinių), rūpintinį (rūpintinių) (toliau – vaikas), santuokinės ir šeiminės padėties, priklausymo politinėms partijoms, profesinėms sąjungoms ir asociacijoms, aplinkybių, nesusijusių su darbuotojų dalykinėmis savybėmis, asociacijų laisvės, laisvų kolektyvinių derybų ir teisės imtis kolektyvinių veiksmų principais, siekiama įžeisti arba įžeidžiamas darbuotojo orumas ir siekiama sukurti arba sukuriama bauginanti, priešiška, žeminanti ar įžeidžianti aplinka.
Darbuotojų atstovas – Darbo tarybos deleguotas atstovas.
Psichosocialinė rizika – Rizika darbuotojų psichinei ir fizinei sveikatai bei socialinei gerovei, kurią kelia psichosocialiniai veiksniai, susiję su darbo santykiais.
Psichosocialinis rizikos veiksnys – Veiksnys, kuris dėl darbo sąlygų, darbo reikalavimų, darbo organizavimo, darbo turinio, darbuotojų tarpusavio ar vadovo ir darbuotojo tarpusavio santykių sukelia darbuotojui psichinį stresą.
Seksualinis priekabiavimas – Nepageidaujamas užgaulus, žodžiu, raštu ar fiziniu veiksmu išreikštas seksualinio pobūdžio elgesys su darbuotoju, turint tikslą pakenkti jo orumui, ypač sukuriant bauginančią, priešišką, žeminančią ar įžeidžiančią aplinką.
Skundžiamasis – Asmuo, kurio atžvilgiu pateiktas Pranešimas dėl galimo Smurto ir / ar Priekabiavimo.
Smurtas – Darbuotojo (-ų) veikimu ar neveikimu kitam (-iems) darbuotojui (-ams) daromas tyčinis fizinis, psichinis, seksualinis, ekonominis poveikis, susijęs su darbu, dėl kurio darbuotojas patiria arba gali patirti neturtinę ar turtinę žalą.
Smurtautojas – Tyrimo metu nustatytas asmuo / asmenų grupė, kuris (-ie) smurtavo ir / ar priekabiavo prieš Nukentėjusįjį.
Stresas – Darbuotojo reakcija į nepalankius darbo sąlygų, darbo reikalavimų, darbo organizavimo, darbo turinio, darbuotojų tarpusavio santykių ir / ar santykių su darbdaviu ir / ar trečiaisiais asmenimis psichosocialinius veiksnius.
Tyrimas – Tyrimo komisijos atliekamas tyrimas, gavus Pranešimą dėl galimo Smurto ir / ar Priekabiavimo atvejo.
Tyrimo komisija – Bendrovės generalinio direktoriaus įsakymu sudaryta komisija, nagrinėjanti Pranešimą dėl Smurto ir / ar Priekabiavimo. Dalyvauti tyrime ir pateikti nuomonę gali būti kviečiamas darbo tarybos atstovas, darbuotojų saugos ir sveikatos tarnybos atstovas.

4.     PROCESO APRAŠYMAS:
GALIMOS SMURTO IR PRIEKABIAVIMO IŠRAIŠKOS FORMOS IR JŲ ATPAŽINIMO BŪDAI
4.1. Bendrovėje netoleruojamas bet koks nepriimtinas elgesys, kuriuo siekiama pakenkti / kenkiama / gali būti pakenkta darbuotojo emocinei, psichinei ir / ar fizinei sveikatai, siekiama sukurti / sukuriama priešiška darbo aplinka. Tokio nepriimtino elgesio išraiškos formos gali būti: Smurtas ir Priekabiavimas.
4.2. Smurtas ir Priekabiavimas gali pasireikšti: psichologiniu spaudimu, neetišku, nepagarbiu elgesiu kitų darbuotojų atžvilgiu, ignoravimu, engimu, nepagrįstomis pastabomis ir kritika, šaukimu, įžeidinėjimu, šmeižimu, manipuliavimu, pajuoka, patyčiomis, pasiekimų nuvertinimu, neetiškais komentarais, grasinimais, bauginimais, fiziniu ir / ar Seksualiniu išnaudojimu.
4.3. Smurtui ir Priekabiavimui gali būti būdinga: įžeidūs ir / ar žeminantys komentarai, juokeliai, darbuotojo menkinimas ar paniekos jam reiškimas, nesidalijimas svarbia informacija, asmens atribojamas nuo kitų kolegų, susitikimų arba pasitarimų, ignoravimas, su darbinėmis funkcijomis nesusijusių užduočių skyrimas, nepagrįsta kritika dėl atliktų užduočių, jį žeminant / siekiant įžeisti ir pan.
4.4. Smurtu ir / ar Priekabiavimu taip pat gali būti laikomas bet koks nepageidaujamas fizinis kontaktas (pavyzdžiui, fizinis prisilietimas, glostymas, plekštelėjimas, grybštelėjimas, siekimas prisiliesti (apkabinti), prisitraukti arčiau kito asmens ir kt.) ar tokio fizinio kontakto reikalavimas; nepadoraus turinio informacijos demonstravimas ar siuntimas; įkyrus domėjimasis apie privatų gyvenimą, intymius santykius; nepageidaujami komentarai dėl išvaizdos, kūno formos, aprangos; apkalbos, gandai, užgaulūs gestai; informacijos, nesusijusios su darbuotojo funkcijomis, rinkimas ir / arba platinimas; elgesys, kuriuo siekiama riboti asmens apsisprendimo laisvę.
4.5. Smurtas ir / ar Priekabiavimas draudžiamas:
4.5.1. darbo, viešosiose ar kitose privačiose vietose, kuomet darbuotojas yra darbdavio žinioje ir / ar  atlieka pareigas pagal darbo sutartį;
4.5.2. pertraukų pailsėti ir pavalgyti metu arba naudojantis buities, sanitarinėmis, higienos (pavyzdžiui, persirengimo patalpose, dušinėse, valgykloje, poilsiui skirtose vietose ir kt.)  ar kitomis bendromis darbuotojų patalpomis;
4.5.3. susirinkimų (įskaitant vykstančius nuotoliniu būdu), taip pat su darbu susijusių išvykų, kelionių, mokymų, seminarų, renginių ar kitos socialinės veiklos metu;
4.5.4. bendravimo informacinių ir elektroninių ryšių technologijų priemonėmis (el. paštu, Skype, Teams kanalu ir kt.) metu;
4.5.5. pakeliui į darbą, iš darbo, po darbo.
4.6. Priekabiavimo, seksualinio priekabiavimo ir smurto formų sąrašas nėra baigtinis ir gali pasireikšti būdais, kurie nėra akivaizdūs, tačiau kuria nemalonią, bauginančią, žeminančią ar įžeidžiančią darbo aplinką.

SMURTO IR PRIEKABIAVIMO PREVENCIJOS PRIEMONĖS
4.7. Bendrovėje taikomos šios Smurto ir Priekabiavimo prevencijos priemonės:

4.7.1. pirminė prevencija:
4.7.1.1. psichosocialinės ir fizinės darbo aplinkos gerinimas, užtikrinant, kad su darbu susiję sprendimai būtų pagrįsti teisingumo, sąžiningumo, lygių galimybių ir pagarbos žmogui principais, kad organizuojant darbą būtų optimizuojamas darbo krūvis, darbai paskirstomi po lygiai (atsižvelgiant į darbo laiko normą), būtų atsižvelgiama į gerus darbuotojų tarpusavio santykius, efektyviai sprendžiamos iškilusios problemos ir vengiama besitęsiančio Streso situacijų. Atsižvelgiant į Psichosocialinės rizikos veiksnius, organizuojamas, atliekamas ir esant reikalui atnaujinamas Psichosocialinės rizikos vertinimas;
4.7.1.2. organizacijos vertybių puoselėjimas ir organizacinės kultūros ugdymas, darbuotojų įtraukimas, grįžtamojo ryšio suteikimas, lanksčių darbo sąlygų sudarymas (atsižvelgiant į veiklos specifiką ir galimybes);
4.7.1.3. pagarba, atidumu ir atvirumu grįstas bendradarbių, darbuotojų ir vadovo bendravimas, vadovo parama darbuotojams sprendžiant iškilusias problemas;
4.7.1.4. aiškūs Bendrovėje nustatyti elgesio standartai, kurių prašoma laikytis tiek darbuotojų, tiek vadovų.

4.7.2. antrinė prevencija:
4.7.2.1. darbuotojai ir vadovai mokomi, kaip atpažinti, identifikuoti ir reaguoti į galimo Smurto, Priekabiavimo atvejus darbe, kaip išvengti šių grėsmių ar jas sumažinti (pavyzdžiui, darbuotojai, patiriantys Stresą ar kitokias darbo aplinkoje pasitaikančias konfliktines situacijas, raginami kalbėtis apie tai su tiesioginiu vadovu, ieškoti bendrų sprendimų, padėsiančių kurti emocinei ir psichinei sveikatai palankias darbo sąlygas). Organizuojami seminarai, pranešimai Smurto ir Priekabiavimo temomis, informacija dalijamasi susirinkimų metu, kitais vidinės komunikacijos kanalais;
4.7.2.2. visi Bendrovėje dirbantys ar naujai įdarbinti darbuotojai supažindinami su Politikos nuostatomis, Darbo tvarkos taisyklėmis ir kitais Bendrovėje galiojančiais lokaliniais teisės aktais. Darbuotojams žinomi darbo reikalavimai, elgesio (darbo etikos) normos;
4.7.2.3. darbuotojai skatinami netoleruoti nepriimtino kolegų, vadovų ar kitų asmenų elgesio ir pranešti apie jų ar kitų asmenų atžvilgiu galimai taikomą Smurtą  ir / ar Priekabiavimą, galimus Smurtautojus.

4.7.3. tretinė prevencija:
4.7.3.1. fiksuoti bei imtis aktyvių priemonių tirti / suvaldyti visus Smurto ir Priekabiavimo atvejus, analizuoti ir identifikuoti galimas Smurto ir Priekabiavimo priežastis, Smurtautojus, konkrečius Bendrovės struktūrinius (funkcinius) vienetus, kuriuose pasireiškė nepriimtinas darbuotojų elgesys. Atliktų tyrimų ir analizės rezultatais dalintis su Darbuotojų atstovais, Bendrovės darbuotojais (skelbiant informaciją Bendrovės viešuose stenduose, kitais vidinės komunikacijos kanalais, viešų susirinkimų, renginių metu, kt.);
4.7.3.2. nustačius Smurto ir / ar Priekabiavimo atvejį, nedelsiant imtis priemonių suteikti reikiamą pagalbą Nukentėjusiajam (pavyzdžiui, esant galimybei pasiūlant reikalingų specialistų (psichologų, psichiatrų ir kt.) paslaugas bei jas apmokant; teisės aktų nustatyta tvarka perkeliant Nukentėjusįjį / Smurtautoją į kitą darbo vietą (pareigas); suteikiant kasmetines atostogos ar susitariant dėl kitų neatvykimo į darbą atvejų ir kt.);
4.7.3.3. Smurtas ir / ar Priekabiavimas yra laikomas šiurkščiu darbo pareigų pažeidimu, todėl nustačius Smurto ir / ar Priekabiavimo atvejį, Smurtautojas gali būti įspėjamas raštu dėl darbo pareigų pažeidimo ar atleidžiamas iš darbo Lietuvos Respublikos darbo kodekso nustatyta tvarka.

ELGESIO (DARBO ETIKOS) NORMOS
4.8. Kiekvienas Bendrovės darbuotojas privalo gerbti kito darbuotojo orumą, mandagiai ir pagarbiai bendrauti su kolegomis, vadovais ir kitais asmenimis, savo elgesiu užtikrinti darbo aplinką, kurioje kitas asmuo nepatirtų priešiškų, neetiškų, žeminančių, agresyvių, užgaulių, įžeidžiančių veiksmų, kuriais kėsinamasi į atskiro darbuotojo ar jų grupės garbę ir orumą, fizinį ar psichologinį asmens neliečiamumą ar kuriais siekiama darbuotoją ar jų grupę įbauginti, sumenkinti ar įstumti į beginklę ir bejėgę padėtį.
4.9. Kiekvienas Bendrovės darbuotojas darbo aplinkoje, viešoje vietoje (įskaitant elektroninę erdvę) vadovaujasi Darbo tvarkos taisyklėse nustatytomis vertybėmis, darbo etikos principais, elgesio normomis.
4.10. Visi Bendrovės darbuotojai skatinami netoleruoti Smurto ir Priekabiavimo, nebūti pasyviais Politikos nuostatas pažeidžiančio elgesio stebėtojais, imtis aktyvių veiksmų bet kokio nepriimtino elgesio apraiškoms sustabdyti. Kiekvienam Bendrovės darbuotojui, pastebėjusiam įvairias smurto išraiškas, priekabiavimą, seksualinį priekabiavimą kito darbuotojo atžvilgiu, rekomenduojama netoleruoti tokio elgesio ir paskatinti nukentėjusįjį pareikšti šiuos veiksmus atlikusiam darbuotojui, kad toks elgesys nepageidaujamas ir turi būti nedelsiant nutrauktas, taip pat ir patiems pasakyti netinkamai besielgiantiems darbuotojams apie nepriimtiną/nepageidaujamą jų elgesį.

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS
4.11. Politika ir jos pakeitimai tvirtinami Bendrovės generalinio direktoriaus įsakymu, suderinus ją su darbo taryba.
4.12. Politikos peržiūrėjimą, atnaujinimą inicijuoja ir koordinuoja UAB „Home Group Lithuania“ Personalo vadovas.
4.13. Politika peržiūrima / atnaujinama ne rečiau kaip kartą per metus, atsižvelgiant į atliktų tyrimų aplinkybes, pasireiškusias Smurto ir Priekabiavimo išraiškos formas, joms pasikeitus ar atsiradus naujų, kitas reikšmingas aplinkybes.
4.14. Politika taikoma tiek, kiek neprieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymams ir / ar kitiems galiojantiems norminiams teisės aktams.
4.15. Politika yra skelbiama viešai prieinamuose informaciniuose segtuvuose ir / ar serveryje. Darbuotojai su šia Politika visada gali susipažinti Bendrovės administracijoje adresu: Šilutės pl. 95, LT-95112, Lietuvos Respublika.
4.16. Su Šia Politika supažindinami pasirašytinai būsimi ir esami darbuotojai ir privalo laikytis joje nustatytų įpareigojimų bei atlikdami savo darbo funkcijas vadovautis šioje Politikoje nustatytais principais.