Nepilnamečių darbo prevencijos politika

Nepilnamečių darbo prevencijos politika

1.       TIKSLAS:
Nepilnamečių darbo prevencijos politikos (toliau – Politika) tikslas užtikrinti nepilnamečių darbą tik tokiomis sąlygomis, kurios nekeltų grėsmės jų sveikatai ir protiniam bei fiziniam vystymuisi, tiktų pagal amžių ir galimybes bei netrukdytų mokslams ir poilsiui, užkirsti kelią nepilnamečių išnaudojimo darbui bei numatyti prevencines priemones, kad tokių atvejų būtų galima išvengti tiek UAB „Home Group“ (toliau – Įmonė), tiek rangovų / subrangovų, tiek tiekėjų įmonėse (toliau – Kitose įmonėse).

2.       TAIKYMO SRITIS:
Ši politika taikoma mūsų esamiems ir būsimiems darbuotojams bei kitoms įmonėms, su kuriomis mes dirbame ar ketiname dirbti. Tiek mūsų įmonė, tiek kitos įmonės privalo laikytis Politikoje nustatytų įpareigojimų ir principų, tiek kiek neprieštarauja, šalies, kurioje įsikūrusi įmonė, oficialiems, galiojantiems teisės aktams.

3.       TERMINAI IR APIBRĖŽIMAI:
Politikoje vartojamos sąvokos:
Darbuotojas – Asmuo, sudaręs darbo sutartį su įmone.
Darbdavys – įmonė ar organizacija, kurios naudai ir kuriam būdamas pavaldus darbo sutartimi darbo funkciją atlygintinai ar neatlygintinai (praktinio mokymo sutartis) įsipareigojo atlikti nepilnametis asmuo.
Kita (os) įmonė (s) – rangovų / subrangovų ar tiek tiekėjų įmonės, su kuriomis dirbame ar ketiname dirbti.
Nepilnametis – asmuo iki 18 metų amžiaus.
Paauglys – asmuo nuo 16 iki 18 metų amžiaus, kuris darbo santykių prasme turi tokias pačias teises kaip ir pilnamečiai, o darbo apsaugos, darbo laiko, atostogų ir kai kurių kitų darbo sąlygų srityje jam taikomos papildomos garantijos, kurias nustato Lietuvos Respublikos teisės aktai bei Europos tarybos direktyvos.
Pilnametis – asmuo sulaukęs 18 metų amžiaus arba įstatymų nustatyta tvarka emancipuotas.
Vaikas – asmuo nuo 14 iki 16 metų amžiaus, kuris gali dirbti tik fizines galimybes atitinkančius lengvus darbus, neturinčius neigiamo poveikio vaiko saugai, sveikatai, fizinei, psichinei, moralinei ar socialinei raidai.
Kitos Politikoje vartojamos sąvokos turi būti suprantamos taip, kaip jos apibrėžtos Lietuvos Respublikos teisės aktuose.
Atsakomybė pagal galiojančius teisės aktus.

4.       POLITIKOS APRAŠYMAS:
4.1. Bendrosios nuostatos
Politika apibrėžia pagrindines gaires, kurios taikomos nepilnamečių darbui, kad nebūtų pažeidžiami Lietuvos Respublikos teisės aktai bei būtų užtikrinti nepilnamečių teisėti interesai, taip pat deklaruojama įmonės pozicija, kaip elgiamasi nustačius atvejį, neatitinkantį šioje politikoje įtvirtintų gairių, kitose įmonėse.
Lietuvoje nepilnamečiai gali pradėti dirbti nuo 14 metų, tačiau priklausomai nuo to, ar jie patenka į vaikų ar paauglių amžiaus grupę, taikomi skirtingi apribojimai jų darbo pobūdžiui, darbo ir poilsio laikui, saugai ir sveikatai, taip pat ir darbo sutarties sudarymui. Vaikas gali dirbti tik fizines galimybes atitinkančius lengvus darbus, neturinčius neigiamo poveikio vaiko saugai, sveikatai, fizinei, psichinei, moralinei ar socialinei raidai.
Nepilnametis neturi patirti ekonominio išnaudojimo, tai yra bet kokios veiklos, kuria siekiama tam tikros naudos, pelno iš nepilnamečio, jo gebėjimų, jo veiklos, neteisingai atlyginant, taikant prievartą, apgaulę ar kitaip pažeidžiant nepilnamečių teises.
Darbu laikoma kai įmonė ar organizacija sudaro su nepilnamečiu asmeniu darbo sutartį arba jį įdarbina kitų darbo santykiams prilygintų teisinių santykių pagrindu, arba kai pas darbdavį vykdoma neatlygintina veikla, taip pat kai profesinis parengimas vykdomas praktinio mokymo forma.
Visais atvejais nepilnametis asmuo privalo pasitikrinti sveikatą asmens sveikatos priežiūros įstaigoje ir pateikti asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotą medicininę pažymą darbdaviui.
Draudžiamas pasyvus budėjimas, viršvalandiniai darbai bei darbas naktį. Vaikų darbas bei praktinis mokymas nuo dvidešimtos iki šeštos valandos draudžiamas. Paauglių darbas bei praktinis mokymas nuo dvidešimt antros valandos iki šeštos valandos draudžiamas.

4.2. Nepilnamečių darbas įmonėje
Darbuotojai, atsakingi už personalo apskaitą, atlikdami darbuotojų paiešką ir atranką bei vertindami kandidatus visada atsižvelgia į pozicijai numatomą darbo pobūdį ir sąlygas bei vadovaujasi Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais bei vidaus teisės aktais, reglamentuojančiais šiuos klausimus.
Siekdami užkirsti kelią nepilnamečių asmenų diskriminacijai bei siekiant sudaryti visiems lygias galimybes, taip pat, jei laisvos darbo vietos pobūdis ir sąlygos atitinka teisės aktuose numatytus reikalavimus, kuriose nepilnamečiai galėtų dirbti, darbuotojai, atsakingi už personalo apskaitą, nepilnamečių kandidatūrą vertina bendrąja tvarka, prioritetą skiriant kandidato išsilavinimui bei patirčiai, taip pat atsižvelgiant į sąlygas, kurios nekeltų grėsmės jų sveikatai ir protiniam bei fiziniam vystymuisi, tiktų pagal amžių ir galimybes bei netrukdytų mokslams ir poilsiui.
Pagrindiniai principai padedantys įmonei suprasti ir apsaugoti nepilnamečius nuo bet kurios konkrečios rizikos:
Nepilnamečiai negali būti įdarbinti, praktiškai mokomi atlikti darbus, jeigu:
·        dėl objektyvių priežasčių jie nėra fiziškai ar psichologiškai pajėgūs dirbti darbo ar atlikti praktinio mokymo užduočių;
·        darbas ar praktinis mokymas susiję su kenksmingų veiksnių poveikiu, įskaitant toksiškus ir kancerogeninius, mutageninius veiksnius, toksinio poveikio reprodukcijai veiksnius ir veiksnius, galinčius kokiu nors kitu būdu visam gyvenimui pakenkti žmogaus sveikatai;
·        darbas ar praktinis mokymas susiję su kenksmingu spinduliuotės poveikiu;
·        darbas ar praktinis mokymas susiję su nelaimingų atsitikimų rizika, kuri gali būti neatpažinta ar jos neišvengta dėl nepilnamečių nepakankamo dėmesio saugai arba patirties ar mokymo stokos;
·        darbas ar praktinis mokymas susiję su rizika sveikatai dėl labai didelio šalčio ar karščio arba triukšmo, vibracijos, elektromagnetinių laukų, ergonominių veiksnių;
·        darbas, susijęs su sveikatai kenksmingu ar pavojingu fizikinių, biologinių, cheminių veiksnių  poveikiu.
Tuo atveju, jei laisvos darbo vietos darbo sąlygos neapima nė vieno aukščiau paminėto punkto bei į laisvą darbo vietą atrinktas nepilnametis asmuo, darbuotojai, atsakingi už personalo apskaitą, užtikrina, kad būtų atliktos visos privalomos procedūros prieš įdarbinant nepilnametį bei užtikrinami visi teisės aktuose numatyti reikalavimai ir papildomos garantijos jo darbo sutarties vykdymo metu.
Vertinant turi būti atsižvelgiama į:
·        darbo vietų ir darbovietės pritaikymą ir suplanavimą;
·        fizikinių, biologinių ir cheminių veiksnių veikimo prigimtį, laipsnį ir trukmę;
·        darbo priemonių, ypač medžiagų, mašinų, aparatų ir prietaisų, formą, įvairovę, naudojimą ir naudojimo būdus;
·        darbo procesų ir veiksmų tvarką bei jų derinimo būdus (darbo organizavimą);
·        nepilnamečių apmokymo ir instruktavimo lygį.
Nepilnametį apie galinčią kilti profesinę riziką ir visas saugos ir sveikatos apsaugos priemones informuoja darbdavys, prieš jį įdarbindamas ir prieš pasikeičiant jo darbo sąlygoms.
Visais atvejais su nepilnamečiu sudaroma rašytinė darbo sutartis, sudarant sutartį su vaikais, papildomai įdarbinimo procese dalyvauja vienas iš vaiko tėvų ir mokymo įstaiga (jei darbas organizuojamas mokslo metų laikotarpiu).

4.3. Nepilnamečių praktinis mokymas
Organizuojant nepilnamečių praktinį mokymą, turi būti užtikrinta sauga, nekelti pavojaus sveikatai, fiziniam, psichiniam, moraliniam ir socialiniam vystymuisi, nepakenkti mokymuisi.
Nepilnamečiai privalomai turi būti instruktuojami praktinį mokymą, prireikus – ir praktinio mokymo metu, kad būtų apsisaugota nuo nelaimingų atsitikimų darbe ar kito poveikio sveikatai, įgytų žinių, kaip saugiai atlikti darbus.
Kai praktinis mokymas vykdomas darbo vietoje, atliekant instruktavimą, nepilnametis supažindinamas su darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimais, taikomais toje įmonėje, taip pat su įmonėje esančiais pavojingais objektais ar pavojingomis zonomis, naudojamais saugos ir sveikatos ženklais, su priešgaisrinės saugos reikalavimais įmonėje, taip pat su įmonės ir jos padalinių darbuotojų evakavimo gaisro ar stichinių nelaimių atveju planais. Paaiškinama ir akivaizdžiai parodoma, kaip saugiai atlikti kiekvieną darbo operaciją praktinio mokymo metu.

4.4. Veiksmai sužinojus apie nelegalų nepilnamečių darbą kitose įmonėse
Įmonė deklaruoja, kad nelegalus nepilnamečių darbas ar išnaudojimas kitokia forma yra nepriimtinas bei nesuderinamas su įmonės vertybėmis, todėl:
·        skatina pilnamečių asmenų įdarbinimą, tiek kiek tai nesukelia diskriminacijos nepilnamečių asmenų atžvilgiu;
·        nustačius ar sužinojus apie nepilnamečių darbo teisės aktų pažeidimus nedelsiant imasi visų įmanomų priemonių tokiems atvejams užkardyti bei įsipareigoja imtis visų įstatyme nustatytų procedūrų, kad toks atvejis būtų išaiškintas;
·        nedelsiant informuoja kitos įmonės įgaliotą asmenį bei valstybės institucijas apie tokį atvejį;
·        sustabdo verslo santykius su kita įmone, kol situacija bus išspręsta.

4.3. Baigiamosios nuostatos
Už Politikos įgyvendinimo kontrolę atsako UAB „Home Group Lithuania“ Personalo vadovas.
Politika peržiūrima ir atnaujinama pagal poreikį arba pasikeitus galiojantiems teisės aktams, reglamentuojantiems nepilnamečių įdarbinimo klausimus.
Politika yra skelbiama viešai prieinamuose informaciniuose segtuvuose ir / ar intranete. Darbuotojai su šia Politika visada gali susipažinti Bendrovės administracijoje adresu: Šilutės pl. 95, LT-95112, Lietuvos Respublika
Šioje Politikoje nustatytais principais bei gairėmis privalo vadovautis visi tiek įmonės darbuotojai, tiek kitų įmonių atstovai.
Ši politika taikoma tiek, kiek tai neprieštarauja Lietuvos Respublikos ir Europos sąjungos nepilnamečių darbo organizavimą reglamentuojantiems teisės aktams